تبلیغات
آشپزی آرزو - پاسخ به شبهه دوست عزیز
دیروز یکی از دوستان در یکی از پستهای قدیمی برایم پیام زیر را گذاشته بود و  من هم در همان جا پاسخ دادم. اما فکر کردم شاید دوباره به همان پست مراجعه نکند و پاسخ را نبیند یا این شبهه و انتقاد از سوی دیگر دوستان هم مطرح باشد، بهتر دیدم تا پیام دوست عزیز را عینا با پاسخ جامع تری به عنوان یک پست بگذارم تا همه دوستان ببینند و رفع شبهه شود.
شادی
سلام و ممنون از این همه زحمتی که می کشید و اطلاعاتتون رو با ما تقسیم می کنید. می خواستم انتقادی از شما بکنم، شما که کلیک راست وبلاگتون رو به دلیل سواستفاده از مطالبتون یعنی دزدی مطالب بستید بهتره خودتون منبع دستوراتتون رو بنویسید و حق مولف رو رعایت کنید. فکر می کنم بهتره هر کسی از خودش شروع کنه. ببخشید اگر جسارتی شد.

پاسخ: سلام شادی عزیز، واقعا از انتقاد شما متشکرم، چون احتمالا این امر بر دوستان زیادی مشتبه شده و مورد سؤال. من حقیقتا برای این وبلاگ خیلی زحمت میکشم، البته عاشقانه. کار من یک کار تفریحی و تفننی نیست که از هر سایتی دستوری را همراه با عکس آن کپی کنم و به نام غذای ملل در وبلاگم ارائه کنم. درست است که من تماما از سایتهای خارجی که در فهرست منابع ذکر کرده ام و البته بسیاری از آنها را هنوز ننوشته ام، استفاده میکنم. اما باید توضیح دهم که کار من در این وبلاگ یک کار علمی - پژوهشی در آشپزی است نه کپی برداری و ترجمه محض. 
در کار علمی - پژوهشی، پژوهشگر در هر موردی که مطلبی را عینا از منبعی نقل میکند موظف است در پاورقی ارجاع دقیق بدهد، ولی در مواردی که یک پژوهشگر و محقق از منابع بسیاری اقتباس میکند، در جهت تدوین مطالب خود، فقط باید فهرست منابع خود را ذکر کند. از آنجاییکه کار من هم به نوعی اقتباس و گرفتن ایده در تهیۀ غذاها و کیکها و دسرها یا نوشیدنی هاست، من نمی توانم در پایان هر پست نام یک منبع را بنویسم، چون من برای هر یک از دستورهای آشپزی از یک منبع استفاده نمیکنم و چندین دستور را از چندین منبع تلفیق میکنم و نهایتا از میان همه دستورها یک دستور که متناسب با ذائقۀ ایرانی باشد را تهیه میکنم و آن را چندین مرتبه تجربه میکنم تا به یک دستور نهایی برسم. بنابر این شما می بینید که من نه تنها موظف نیستم، بلکه حق ندارم که اسم یک منبع خاص را در زیر یک پست خاص ذکر کنم. چون آنچه در یک پست نوشته شده، نوشته من است و من حق ندارم آن را مستند به یک شخص یا سایت خاص کنم. اگر چنین کاری کنم کار غیر قانونی کرده ام.
 اگر من کلیک راست را برداشته ام، دلیلش توهین به دیگران نیست و آنچه که شما می گویید، بلکه با هر نوع کار غیر اصولی و غیر قانونی مخالفم. هر چند متاسفانه در کشور ما کسانی که بخواهند کار غیر اصولی کنند، بالاخره راهش را پیدا میکنند. دوستانی که از ابتدا با من در این وبلاگ همراه بوده اند، دیده اند که من بارها نوشته ام که "این دستور را پیدا کردم اما مثل همیشه تغییراتی در آن داده ام". این روش من است و با روش خیلی ها متفاوت است، چون قاعدتا در کار علمی، هر کس ضمن رعایت اصول، روش خودش را دارد.
امیدوارم شما و دوستان دیگری که از بابت بستن کلیک راست به زحمت می افتند، مرا ببخشند و حال مرا درک کنند.
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 1392/09/10 توسط آرزو پروازی
.CopyRight © 2012-2015 Ashpaziye Arezoo , All Rights Reserved ©