تبلیغات
آشپزی آرزو - کوردون بلو (Chicken Cordon Bleu)


"کوردون بلو" (Cordon Bleu) اصطلاحی در آشپزی فرانسوی است و آنطور که نوشته اند، ترجمۀ (Blue Bibbon) است. "کوردن بلو" به گوشت ورقه ای نازک گفته می شود که به دور پنیر و "هَم" (Ham) یا "پروشیتو" (Prosciutto) پیچیده شده باشد. خواه با گوشت مرغ (Chicken Cordon Bleu) یا گوشت گوساله (Veal Cordon Bleu) و خواه با گوشت خوک ( Ham Cordon Bleu). البته "چیکن کوردون بلو" در بیشتر کشورها متداول تر از انواع دیگر آن است. (Ham) به گوشت ران خوک که با نمک و دودی کردن فرآوری شده است، گفته می شود. "پروشیتو" (Prosciutto) مانند (Ham) از گوشت خوک فرآوری می شود، اما خام است و عمل پختن روی آن انجام نمی شود. برای تهیه (Ham Cordon Blue)، قارچ و پنیر را لای آن قرار می دهند. از آنجایی که "چیکن کوردون بلو" در همه کشورها غذایی معمول ومتعارف است، از جمله در کشورهای اسلامی، در  این کشورها به جای "Ham" از محصولات گوشتی دیگر مانند کالباس و ژامبون استفاده می کنند. 
من "کوردون بلو" را هم با "راسته گوساله" و هم با "سینه مرغ" چند بار تجربه کرده ام. هر دو شکل آن بسیار خوش خوراک هستند، اما چون سعی میکنم از فرآورده های گوشتی مانند کالباس و ژامبون و به خصوص سوسیس به ندرت، حداکثر سالی دو تا سه مرتبه بیشتر استفاده نکنم، ترجیح می دادم این غذا را هم ارائه نکنم. ولی به درخواست دوست عزیزی آن را با مرغ ارائه کردم، چون مقرون به صرفه تر است. انشاالله با گوشت گوساله هم در فرصتی دیگر آن را ارائه می کنم.

 لطفاً برای دیدن مواد لازم و طرز تهیه غذا بر روی ادامه مطلب کلیک کنید 
 مواد لازم برای تهیه کوردون بلو

سینه مرغ - 3 عدد (نصف سینه)
پنیر ورقه ای - 5 عدد
ژامبون مرغ - 6 ورق
تخم مرغ - 1 عدد
پودر سوخاری - ½ پیمانه
آرد - 1/3 پیمانه
کره - 30 گرم
آب مرغ - 1 پیمانه
خامه - 100 میلی لیتر
پاپریکا - 1 ق.م
آبلیموی تازه - 1 ق.س
نمک و فلفل سیاه - به میزان دلخواه

 طرز تهیه کوردون بلو

1) ابتدا هر یک از سینه های مرغ را از عرض برش دهید تا نازک و پهن شوند. سپس هر یک از آنها را لای نایلون قرار دهید و با بیفتک کوب آهسته بکوبید تا سینه های مرغ پهن تر و نازک تر شوند.(قسمت ضخیم را بیشتر بکوبید)


2) روی هر یک از آنها را ابتدا با برس کره ذوب کرده بمالید و بعد اندکی نمک و فلفل سیاه نیمکوب و پاپریکا بپاشید.


3) روی هر کدام از آنها یک ورقه ژامبون و یک ورقه پنیر و روی آن مجددا یک ورقه دیگر ژامبون قرار دهید، طوری که از کناره های سینه مرغ و قسمت انتهایی حدود 2 سانت فاصله بگذارید تا موقع رول کردن، پنیر و ژامبون بیرون نزند.

    

4) از قسمت باریک سینه مرغ با دقت شروع به رول کردن کنید تا انتها. سپس هر کدام از سینه های مرغ رول شده را محکم لای کاغذ روغنی یا سلفون بپیچید و آنها را مدت یک ساعت در یخچال بگذارید.

    

5) تخم مرغ را در یک ظرف گود بشکنید و با اندکی نمک و فلفل سیاه خوب بزنید تا از لختگی درآید.
6) آرد را در یک بشقاب بریزید و با پاپریکا مخلوط کنید.
7) پودر سوخاری را در یک ظرف گود دیگر بریزید.


8) هر یک از رول ها را از لای کاغذ در آورید و آنها را با خلال دندان محکم کنید.


9) هر یک از رول ها را ابتدا در آرد بغلطانید و سپس با یک دست در تخم مرغ قرار دهید و و با دست دیگر هر کدام از کوردن بلوها را در پودر سوخاری بغلطانید. (به این ترتیب هر دو دست شما خیس نمیشود و به راحتی کار را انجام میدهید)


 

     

      


10) تابه را روی حرارت قرار دهید تا کاملا داغ شود و بعد کره را در تابه بگذارید و تابه را بگردانید تا کره ذوب شود. رول های کوردن بلو را در تابه بگذارید و با حرارت متوسط اطرف آنها را سرخ کنید. تقریبا 10 تا 12 دقیقه طول میکشد تا اطراف کوردن بلوها سرخ شود.


11) فر را با دمای 180 درجه سانتیگرد گرم کنید.
12) کوردن بلوها را در تابه پیرکس قرار دهید و در فر بگذارید. بعد از 15 دقیقه درجه فر را روی 160 بگذارید و بعد از 20 دقیقه فر را خاموش کنید و تابه را از فر درآورید و بعد از 10 دقیقه خلال دندان ها را درآورید و کوردن بلوها را حلقه حلقه برش دهید.
13) در فاصله ای که کوردن بلوها را در فر گذاشتید، در همان تابه ای که آنها را سرخ کردید، یک ق.س کره بگذارید و از همان باقی ماندۀ آردی که سینه های مرغ را در آن غلطاندید، 2 ق.س از آن آرد را در کره بریزید و تفت دهید تا بوی خامی آرد از بین برود. (چون داخل آرد، پاپریکا دارد و در همان تابه ای که سینه های مرغ را سرخ کرده اید، آرد را تفت میدهید، آرد رنگ قهوه ای روشن می گیرد، نگران نباشید که آرد زیادی تفت خورده است.)
14) آب مرغ را کم کم به آرد اضافه کنید و هم بزنید تا غلیظ شود، سپس خامه را اضافه کنید و مخلوط کنید و زیر تابه را خاموش کنید، نمک و فلفلِ سس را اندازه کنید و آبلیمو را اضافه کنید و هم بزنید و در یک کاسه کوچک بریزید.
15) کوردن بلوها را همراه با سس سرو کنید. نوش جان

 نکات مهم: 

1) تعداد ورقه های پنیر و ژامبون به اندازۀ آنها بستگی دارد.
2) این غذا اصالتا با پنیر سوییسی تهیه می شود، اما از پنیرهای چدار، گودا و پارمسان و ... هم می توان استفاده کرد. از پنیر پیتزا یا موزارلا استفاده نکنید، چون علاوه بر کش آمدن زیاد، طعم آن به پای پنیرهایی که نام بردم نمی رسد.
3) اگر همانطور که در بالا توضیح دادم، مانند تصویر، در قسمت انتهای گوشت پنیر قرار ندهید، موقع رول کردن پنیر بیرون نمی زند، موقع سرخ کردن و پختن در فر هم پنیر بیرون نمی زند. البته به طور کل پنیرهایی که نام بردم، ذوب می شوند، ولی خیلی شل و روان نمی شوند تا از لای گوشت بیرون بیایند.
4) "کوردون بلو" را می توانید به شکل دیگری که نیاز به رول کردن نباشد، هم تهیه کنید. برای این کار، می توانید مانند تصویر اول، فقط لای سینه مرغ را برش دهید و پنیر و ژامبون را لای آن بگذارید و طرف دیگر را روی آن برگردانید. مانند این پست.
5) من از ژامبون مرغ استفاده کردم تا بین مزه ها هماهنگی برقرار باشد، ولی شما می توانید از ژامبون گوشت هم استفاده کنید.
طبقه بندی: رولت،  مرغ، 
برچسب ها: مرغ، رولت، کوردون بلو، چیکن کوردون بلو، کالباس، ژامبون، پنیر،  
دنبالک ها: سینه مرغ با پنیر خامه ای و پسته، کیفسکی یا مرغ کیف، رولت مرغ با پنیر پارمسان،  
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 1392/08/7 توسط آرزو پروازی
.CopyRight © 2012-2015 Ashpaziye Arezoo , All Rights Reserved ©